Skip to main content

Paseky nad Jizerou

Jizerské hory & Krkonoše

Lyžařský ráj

Paseky nad Jizerou patří mezi nejvýznamnější lyžařské areály na rozmezí Jizerských hor a Krkonoš. Lyžování je vhodné téměř pro všechny typy lyžařů – rodiny s dětmi, začínající, ale i pokročilé lyžaře. V areálu jsou 2 čtyřsedačkové lanové dráhy, dětský lyžařský vlek s večerním lyžováním, několik půjčoven a servisů lyží, stánků s občerstvením a restaurací.

Lyžařský areál je od pensionu vzdálen pouhých 250m. Tak hurá přímo od pensionu rovnou na sjezdovku!

Okolí Pasek nad Jizerou je také vyhlášené pro vyznavače běžeckého lyžování. Přímo za pensionem je možné se napojit na Jizerskou magistrálu.

Lyžování

Léto v Pasekách

Obec svojí polohou na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor je ideální k výletům pěšky i na kole. Jde o klidné místo s krásnými výhledy, malebnými domky rozesetými po stráních a krásnou přírodou okolo.

Léto v Pasekách

Trocha historie

Obec Paseky nad Jizerou byla založena patrně již v 16. století, nejstarší záznam je až z roku 1654. Je pravděpodobné, že v této době byly v nejstarší části obce zvané Makov skelné hutě, zatímco v Havírně, kde jsou patrné zbytky dolů, se podle lidové tradice dobývalo stříbro. Les směrem do hor ustupoval, vznikaly nové paseky s chalupami, objevily se tkalcovské stavy. Největšího počtu obyvatel dosáhly Paseky v r. 1869, kdy ve 212 popisných číslech žilo 1710 obyvatel. Roku 1976 byly Paseky připojeny k Rokytnici nad Jizerou. Od roku 1990 jsou Paseky opět samostatnou obcí.

Historie Pasek nad Jizerou

Kraj Zapadlých vlastenců

Bohatá kulturní tradice Pasek má své kořeny v dobách národního obrození. Výraznou osobností byl pasecký kantor, písmák a houslař Věnceslav Metelka, který se stal duchovním vůdcem obce. Půjčoval knihy, nacvičoval divadelní hry a náročné koncertní skladby. Život obce a své filozofické názory zapisoval ve svých denících, podle kterých vytvořil K. V. Rais obraz národního obrození v románě Zapadlí vlastenci. Tak se staly Paseky, Raisem zvané Pozdětín, dějištěm jeho nejznámějšího románu. Metelka proslavil také české houslařství. Vyučil své děti, přicházeli další žáci a Paseky se staly kolébkou celé krkonošské houslařské školy. V metelkovské hudební tradici pokračuje Svatováclavský sbor a orchestr. Spolkovou činnost v Pasekách úspěšně rozvíjejí TJ Sokol a Sbor dobrovolných hasičů.

Kraj Zapadlých vlastenců